Skip to main content

Opakowanie jednostkowe a zbiorcze – co to? Przykłady

Opakowanie jednostkowe a zbiorcze – co to? Przykłady

Na gruncie logistyki bardzo często można spotkać się z podziałem opakowań na jednostkowe, zbiorcze oraz transportowe. W pierwszym rodzaju specjalizuje się nasza firma – produkujemy opakowania, które mają bezpośredni kontakt z produktem, w naszym przypadku pochodzącym z branży spożywczej. Mowa tu na przykład o papierowych torbach lub papierach w arkuszach czy też rolkach. Tak zapakowane wyroby umieszczane są na czas magazynowania i transportu w opakowaniach zbiorczych. Przykładami takich akcesoriów będą więc chociażby kartony, palety czy też skrzynie.

Opakowanie jednostkowe – co to?

Warstwą, którą ma bezpośredni kontakt z wyrobem, jest opakowanie jednostkowe – co to jest w praktyce? Takie akcesorium ma z jednej strony chronić produkt, z drugiej zaś ułatwiać jego identyfikację oraz dostarczać niezbędnych konsumentowi informacji. Z tego względu ich jakość jest niezwykle ważna dla efektywności łańcucha dostaw, obejmującego działania związane z przechowywaniem i transportem. Jest to ponadto opakowanie, w którym wyrób trafi do klienta końcowego i może pełnić w związku z tym funkcję marketingową. Jeśli chodzi o opakowania jednostkowe, przykładami mogą być, chociażby plastikowe kubki, papierowe torebki, naczynia jednorazowego użytku czy pudełeczko z lekiem.

Co to jest opakowanie zbiorcze?

Kwestię tego, co to jest opakowanie zbiorcze, najłatwiej wyjaśnić na przykładzie kartonu, w którym znajdziemy wiele produktów w opakowaniach jednostkowych, co ułatwia ich magazynowanie oraz transport. Są to więc opakowania o określonej formie i dużej pojemności. W przypadku opakowań zbiorczych przykładami mogą być więc palety, skrzynie, a także bardziej wyspecjalizowane wyroby, takie jak transportery do butelek.

Ten rodzaj opakowań pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni produkty przed uszkodzeniem oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także ułatwia dystrybucję oraz inwentaryzację. Co więcej, umieszczone na ich powierzchni etykiety, zawierające informację o rodzaju i ilości zawartości, usprawniają proces wysyłki i przyjmowania towaru do magazynu.

Opakowanie jednostkowe a zbiorcze – co warto wiedzieć?

Choć oba rodzaje opakowań przyczyniają się do usprawnienia i poprawy jakości łańcucha dostaw, pełnią w pewnym stopniu odmienne funkcje, jak wyjaśniliśmy powyżej. Oba chronią wyroby i ułatwiają ich identyfikację, jednak opakowania jednostkowe będą ważniejsze w kontekście marketingowym, a zbiorcze – logistycznym.

Oprócz omówionego wcześniej podziału opakowania możemy rozróżniać także ze względu na rodzaj ich materiału, kształt oraz to czy są zwrotne. Nie bez znaczenia jest również podział na opakowania jednorazowego i wielorazowego użytku. Powyższe klasyfikacje w znacznym stopniu ułatwiają wyróżnienie czynników, które należy wziąć pod uwagę w momencie doboru opakowania do danego towaru.

Opakowanie jednostkowe a zbiorcze – jak wybrać odpowiednie?

Najczęściej dany produkt będzie potrzebował zarówno opakowania jednostkowego, czyli handlowego, jak i zbiorczego. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jego właściwości, na przykład odporność na niekorzystne czynniki, a także na to, w jaki sposób będzie pakowany – automatyczny czy też ręczny. Warto postawić na takie opakowanie, które ułatwi ów proces. Co więcej, przy jego doborze nie wolno zapomnieć o kwestiach prawnych, na przykład związanych z gospodarowaniem odpadami, a także środowiskowych – obecnie ostatnia z wymienionych kwestii jest ważna również ze względów wizerunkowych. Należy ponadto mieć na względzie to, w jaki sposób produkty będą przechowywane i transportowane.

Zarówno opakowania jednostkowe, jak i zbiorcze powinny zajmować możliwie jak najmniej miejsca, a także cechować się optymalną wagą, która ułatwi przenoszenie towaru. Warto dobrać je w taki sposób, aby ograniczyć przemieszczanie się umieszczonego w ich wnętrzu towaru.

Opakowanie jednostkowe – przykłady z naszej produkcji

Wiele firm z polskiej branży gastronomicznej korzysta z naszych opakowań jednostkowych, które dostosowywane są zawsze do indywidualnych potrzeb. Oferujemy szeroki wybór, świetną jakość, a jednocześnie korzystne ceny. W naszej ofercie posiadamy papierowe torby klockowe, fałdowe, płaskie oraz powlekane, a także różnego rodzaju opakowania papierowe i papiery w rolkach czy arkuszach.

W przypadku opakowania jednostkowego przykłady naszych wyrobów są naprawdę liczne, dlatego warto orientować się co do materiału ich wykonania, który ułatwi ich dobór do odpowiednich artykułów. Przykładowo, papier biały lub brązowy sprawdzą się do jednorazowego pakowania produktów sypkich oraz wypieków cukierniczych, natomiast papier tłuszczoszczelny będzie doskonałym wyborem do pakowania dań typu fast food. Co ważne, na opakowaniach naszej produkcji można często umieścić dowolny nadruk, a także wzbogacić je o ,,okienko”, które ułatwi identyfikację produktu. To świetne rozwiązanie dla piekarni, cukierni, sklepów oraz restauracji i innych punktów gastronomicznych. Tworzymy takie opakowania, które doskonale spełniają wszystkie wymagane funkcje – w tym ochronną oraz marketingową.